Çizgi Roman Temalı Kurabiye

Pow!, Zap!, Bam!

Çizgi roman sevenler el kaldırsın! Bu kez her biri farklı anlamlara gelen çizgi roman ses efektlerinin kurabiyeleri yapmayı denedim. Ses efektleri bir yana dursun; mis kokulu “sugar cookie” nasıl pişirilir, bu kurabiyeler royal icing ile nasıl süslenir, detaylıca anlatmaya çalıştım.

 

 

Eğer burada anlattıklarım veya instagram sayfamda ( @tatli_kafasi ) kısa versiyonunu paylaştığım yapılış videosunu izlemek seni kesmezse diye, bir de youtube kanalıma ( tatlı kafası / Esra Arıcı ) uzun versiyonunu ekledim.

 

MALZEMELER

Kurabiye Hamuru için;

125 gr tereyağı veya margarin,

160 gr pudra şekeri,

1 büyük yumurta

Limon kabuğu rendesi

240 gr un

Royal icing için;

250 gr pudra şekeri,

1 yumurta beyazı,

1 çay kaşığı limon suyu

 

Yapımı;

Her zaman olduğu gibi önce tüm malzemelerin oda sıcaklığında olduklarına özen gösterdikten sonra tereyağı ve pudra şekerini krema kıvamı alana kadar çırpıyorum. El mikseri veya spatula hiç farketmez nasıl rahat ediyorsanız, zira bu kısım aynı zamanda stres atmakta önem taşıyor. Ben çırpma telini tercih ediyorum genelde.

Krema kıvamına gelen karışım stresini atmaya yetmedi mi?  O halde ekle yumurtayı, şimdi daha rahatlatıcı bir adımdasın. Yumurta da karışımın bir parçası olduktan sonra artık unu ekleyebiliriz, limon kabuğu rendesi yerine hamurun daha pürüzsüz ve hatta daha leziz olmasını istersen sadece vanilya ekleyebilirsin. Hatta likit vanilya özütü kullanabiliyorsan ne ala!

İşte şimdi asıl rahatlama anı; elle yoğurmaya geçebilirsin. Evet evet eldivensiz! Hamurun yumuşaklığını hissetmeden pasta yapmanın tadı çıkar mı hiç?

Bu güzel hamuru fazla mıncıklamadan streç filme sarıp dolaba kaldırabiliriz, en az 15 dakika. Bu sırada ortalığı toplayabilir ve hatta bir sonraki aşama olan royal icing kremasını hazırlayabilirsin.

 

 

Bunun için öncelikle pudra şekerinin kalitesi önemli, marketten aldığımız pudra şekerlerle elbette olur ancak nişastasız kiloyla alınan pudra şekerleri bu tip krema ve tatlılarda kullanılması sonucu mükemmelleştiren detaylardan. Ben burada Celal Usta markasının pudra şekerini rondodan geçirip ardından eleyerek kullanıyorum. İlk önce yumurta akları mikser yardımıyla bir miktar çırpılır, kimisi azar azar ekler, kimisi göz kararı ekler kıvama göre devam eder, ama burada verdiğim ölçü çok ideal ve ben azar azar yedirenlerdenim. Elbette limon damlalarını da unutmuyorum.

5-6 dakika boyunca çırptıktan sonra aldığı kıvama göre çay kaşığıyla su ekleyerek akışkanlığı ayarlayabilirsiniz. Göstermeden kıvamın olduğunu size anlatmamı sağlayacak tek yöntem şu; tam ortadan spatulayla bir çizik attığınızda, 15’e kadar sayana kadar bu çizgi kapanıyorsa icing olmuş demektir. Koyu kıvamdaysa su ekleyin, aşırı sıvı olduysa biraz açıkta bırakın az da olsa yoğunlaşacaktır.

Bu arada dikkat edilmesi gereken husus bu kremanın oldukça hızlı kuruyor olması. Mümkün olduğunca hızlı davranarak 1 ya da 2 numara duy ucu koyduğunuz sıkma torbalarına yerleştirerek hava almasını engellersen 1 hafta süreyle bu kremayı istediğin zaman kullanabilirsin. Eğer sıkarken ucu kuruma yaparsa bir kürdan yardımıyla açarak desenlerini çizmeye devam edebilirsin.

Her ne kıvamda olursa olsun bozdum diyerek üzülme. Sen bir restoran şefi değilsin, kullandığın malzemeler de aşırı pahalı şeyler değil, seviyorsan dök yeniden yap bence^^

Buraya kadar okuduğun için teşekkürler umarım denersin. Denersen instagram sayfamdan beni etiketleyerek şaşırtabilirsin! 🙂

Görüşmek üzeree!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir