Konsept şeker kurabiye

Tereyağı ve vanilyalı leziz bir kurabiye pişirip elinizdeki gıda boyalarıyla oldukça yaratıcı pastalar hazırlamak mümkün. Pinterestte orada burada gördüğümüz, yapması imkansızmış gibi gelen o süslenmiş ‘sugar cookies’ yapmayı denedim bu kez. Bir tanesi okulların açılmasından ilham aldım diğeri de uzun zamandır aklımda olan bir fikirdi. “Okula dönüş” ve “İnstagram” konseptli kurabiyeleri aynı postta paylaşmamın sebebi ikisi de aynı temel üzerine resmedilen benzer pastalar olduğu için. Hemen malzemelere ve ardından yapılışına geçelim.

 

 

Bu kurabiyeler 3 ayrı aşamada yapılıyor;

1-) Kıtır ve leziz kurabiyeleri hazırlama aşaması;

100 gr tereyağı

100 gr pudra şekeri

1/2 yumurta

vanilya veya limon kabuğu rendesi

210 gr un

 

Pudra şekerini eleyerek işe başlıyoruz, oda sıcaklığında yumuşatılmış tereyağıyla birlikte spatulayla ve çırpma teliyle iyice krema kıvamına getiriyoruz. Yarım yumurtayı ekleyip tekrar iyice çırpıyoruz. Fazla kurabiye yapmak isterseniz tüm bir yumurta kullanarak bu tarifi ikiye katlayabilirsiniz. Benim için bu kez yarım ölçü yeterli oldu. Limon kabuğu rendesi ve unu da karıştırıp, hamuru strech filme sarıp buz dolabında yarım saat kadar dinlenmeye alıyoruz. Ardından unlanmış tezgahta 4-5 mm kalınlığında merdaneyle açıp, kare kurabiye kalıbıyla veya benim yaptığım gibi cetvel ve bıçak yardımıyla kareler kesiyoruz. 170 derece önceden ısıtılmış fırında 12 dakika kadar pişiriyoruz. Kurabiyeler bir yandan soğurken diğer aşamaya geçebiliriz.

 

2-) Royal icing hazırlama ve süsleme aşaması;

250 gr pudra şekeri (nişasta oranı sıfır olmalı)

1 yumurta beyazı

1 çay kaşığı limon suyu

 

Yumurta beyazı ve limonu kısa bir süre mikserle çırpıp pudra şekerini azar azar ilave ediyoruz. Kıvam elde edene kadar 3-4 dakika çırpmaya devam ediyoruz. Arada bir mikseri durdurup kenarları spatula ile sıyırıp çırpmaya devam ediyoruz. Kıvamı katı ama akışkan olmalı. Burası en zor kısmı, bir kaç çay kaşığı su ekleyerek kremanın kıvamını ayarlamak gerekiyor. Su yerine aromatik sıvılar kullanabilirsiniz, badem aroması gibi.. Böylelikle yumurta kokusunu en aza indirmiş oluruz.

Kıvamını net anlamanın en iyi yöntemi şöyle; spatula ile kremanın ortasından derin bir çizik atıyoruz. 30’a kadar sayana kadar bu çizgi tamamen kapanıyorsa kıvam uygun demektir. Bir sıkma tormasına 1 numara duy ucu takıp, kremanın yarısını bu torbaya aktarıyoruz.

Kurabiyelerimiz soğuduysa artık üzerine sıkabiliriz. Önce kenar çizgilerini belirleyip ardından hızlıca içini dolduruyoruz. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta çok hızlı davranmanız gerektiğidir. Boşlukları kapatarak ilerlerseniz 3 dakika içinde pürüzsüz kadifemsi bir doku elde etmemeniz mümkün değil.

 

3-) Çizim zamanı;

Pastacılık malzemeleri satan her yerde artık yenilebilir kalemler bulmak mümkün. Düz çizgi çekmeniz gereken yerdelerde, tasarımın taslağını çizmek için vs.. oldukça işe yarıyor. Ben hem kalem hem de jel gıda boyası kullanarak resmettim buradaki kurabiyelerimi. Sulandırmak için de yine aromatik sıvılar kullanabilirsiniz. Bu kurabiyenizin lezzetini ikiye katlayacaktır.

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir