Vişneli Sorbe

Tüm meyveler bir yana vişne bir yana benim için. Pazarda satışın bol olduğu dönemlerde alıp alıp buzluğa doldurulan vişneleri değerlendirmenin en sağlıklı ve serin yolu olarak sorbe denemeleri yaptım. Vişne de çilek, kiraz tarzı ince kabuklu kırmızı renkli meyvelerdeki gibi en çok 2 gün tazeliğini koruyabilen hassas meyveler. O nedenle güzelliğini hiç yitirmeden kullanma şansınız yoksa, değerlendirebileceğiniz güne kadar buzlukta bekletmeniz en doğru saklama koşulu. Ancak hepimizin bildiği gibi vişneyle ilgili 2 sıkıcı konu vardır. Birincisi çekirdekleri, ikincisi renginin sizi boyaması. 🙂 Neyse ki çektiğiniz her tür eziyeti aldığınız ilk lokmadada unutturuyor size.

 

 

Kendi damak zevkime göre hazırladığım vişneli sorbenin yapılışı işte şöyle;

800 gr vişne (çekirdeksiz)

150 gr şeker

150 ml su

Birkaç damla limon

 

Bu tarifte kullandığım vişneleri buzluğa koymadan önce çekirdeklerini pratik bir çekirdek çıkarıcı kullanarak çıkarmıştım. Şerbeti kaynatarak işe başlıyorum, kaynadıktan sonra damlatılan bir kaç damla limonun şerbeti yoğunlaştırmak için kullanıldığını söylememe gerek yok sanırım.

Şerbetin altını kapatıp, buzlu haldeki vişne ile direkt olarak birleştirip rondan geçiriyorum. Daha sonra bir tel süzgeçle süzüyorum. Kalan posanın yarısını çıkarıp atabilirsiniz ya da başka bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Diğer kalan yarısını yeniden iyice rondodan geçiriyorum, bu posayı sorbeye dahil ediyorum ki bu benim doku yönündeki tercihim. İsterseniz tamamı posalı ya da posasız olarak bile yapılabilir, tamamen size kalmış.

Burada sorbenin sertlik yumuşaklık ve dokusunu etkileyen en büyük etken şerbet. Dokusunu etkileyen etmen ise meyvenin posası.

Ağzı geniş bir kapa döküp buzluğa donmaya kaldırıyorum, 2 saat sonra çıkarıp, karıştırıp tekrar buzluğa koyuyorum. Bu tarifte bu işlemi çok fazla tekrarlamanıza gerek yok. 3-4 saat sonrası servise hazır duruma geliyor.

Ben bu kadarla kalmayıp biraz renk katmak istiyorum ve antep fıstık serpiştirerek yeşil peçetelerle servis ediyorum. Vişne rengi ve yeşilin uyumunun güzelliği sizi de büyüleyecek. 🙂

Afiyet olsun.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir