Mersin’de günübirlik yapılabilecek 5 şey

Sen başlığa aldanma, Mersin öyle 1 günde gezip görüp “gezdim, gördüm” denilebilecek bir şehir değil, en az 5 tatil günü lazım. Yine de 1 günde hatta bir kaç saat içinde bile bir bloga yazı konusu olabilecek mini Mersin turumu yazdım.

1- Trenle gidip nostalji yaşamak

Adana – Mersin arası 1,5 saat bile değil, diğer şehirleri bilmem ama trenle tatlı tatlı gidip gelip nosatlji yaşayabilirsin. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2- Ünlü tabloların binalar üzerindeki resimlerini görebilirsin.

Uzun zamandır takıntılı bir şekilde aklımda olan o muhteşem duvar resimlerinin olduğu semti görmeliyim. İstasyonun az ilerisinden kalkan dolmuşlar vasıtasıyla yaklaşık 20 dakikada Akbelen Mahallesine varıyorum. Trenle gitmeyenler için hemen E5 otoyolu üzerinde bir lokasyonda.

 

 

Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından hayata geçirilen bu projeye gösterilen ilgi beni şaşırtmıyor, büyük ressamların ünlü resimleri ne de olsa! Yine de her şeyden öte, 50 derece civarı Mersin sıcağında yılmadan yorulmadan bu projeye devam etmiş. Ellerine sağlık!

 

Tam fotoğraf makinamı çantamdan çıkarıyorum ki yağmur başlıyor! Ancak yine de insaflı davranıyor, teşekkür ediyorum (evet yağmura) 🙂 Bayram günü her yer sakin, insanlar yazlıklarda, en sevdiğim şehrin boş olduğu anlar ve evler ıssız, evlerin önü tertemiz, yine de bazı pencerelerde yaşlı amcalar ve çocuklar var.. El sallıyorum, alışmışlar insanların bu güzel ilgisine hatta onlar da el sallıyor. Fotoğraflarımı çekip oradan ayrılıyorum.

 

 

3- Tantuni yiyebilirsin.

Her şehrin kendine özgü bir lezzeti vardır ya hani, itiraf etmeliyim ki beni en çok heyecanlandıran şey bu oluyor. Mersin’e özgü bir çok lezzet olsa da ve tantuni Türkiye’nin her yerinde yapılsa da hayır; merkezinde yemek bambaşka.

Bu kez Memoş Tantuni’yi deniyoruz.  Forum avm’nin hemen yanındaki şubesinde neredeyse oturacak yer yok. Bu lezzet cidden şahane! Doğrusu diğer tantunicilerden daha doyurucu buluyoruz ve fakat yine de birer porsiyonla doyamıyoruz.

 

 

4- Sahilde yürüyüş.

Mersin’in upuzuuun bir sahili var, tatil beldelerinden bahsetmiyorum, bildiğiniz şehrin ortasındaki sahilden ve marinadan bahsediyorum. Restoranlar, cafeler, parklar… Temiz hava, deniz kokusu, limandan gelen balık kokuları. Ben tokum ama sen acıkınca burdaki yatların birinde balık ziyafeti çekebilirsin. 😉

 

5- Kerebiç tatlısı yemeden dönme 🙂

Kerebiç hem kurabiye hem tatlı. Özellikle bayramlarda yapılan, cevizli ve fıstıklı çeşitleri olan ister tatlı soslu ister kurabiye gibi sade yiyebileceğiniz şahane bir lezzet. Kerebiççi Oğuz çarşının içinde küçücük bir dükkan. 1 porsiyon alıp paket yaptırıp dönüş yoluna geçiyorum.

 

 

Mersin’de günübirlik yapılabilecek yüzlerce şeyden sadece bir kaçı bunlardı. Tavsiyem daha çok zaman ayırıp tarihi yapıları, tatil beldelerini görmen, hatta rafting, yamaç paraşütü bile yapabileceğin tesisler de mevcut..

O zaman iyi tatiller! ^^

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir